Na konci ledna nás zastihla smutná zpráva, že zemřel ing. Ladislav Hrabal, CSc. (ve věku 83 let), pro nás tenisty a jeho kamarády navždy SLÁVEK. Slávek byl všestranným sportovcem, vynikajícím stolním tenistou, volejbalistou i fotbalovým brankářem, ale pro nás byl a bude spojen hlavně s klánovickým tenisem. Tenisu se úspěšně věnoval už od mládí, kdy hrál závodně už za mladší žáky Klánovic až po soutěže za dospělé a později i za veterány.

racket 296859 1280

Je obdivuhodná jeho dlouholetá série vítězství v oddílovém turnaji jednotlivců v letech 1971-73 a hlavně pak od roku 1979-1985, kdy dokázal porážet i mladé nadějné tenisty. Pamatuji si, jak paní Mirka Batovcová , při zápasech Slávka s jejími vnuky Martinem či Sašou, nevěřícně kroutila hlavou nad promyšleným a geniálním vítězstvím Slávka nad mládím a agresivní hrou svých  vnuků. Svou dokonalou hru a přehled dokázal zúročit i výhrami v deblových turnajích mezi lety 1970 až 2009, kdy ještě vyhrál losovanou čtyřhru. Do tenisu úspěšně zasvětil své dvě dcery Kateřinu a Veroniku, které v mládí velmi dobře reprezentovaly Klánovice.

Velmi důležitou kapitolu v klánovickém tenise napsal Slávek v soudní při o pozemky našeho areálu. V letech 1993-2000 probíhalo soudní jednání s bývalými majiteli, kteří žádali v restituci navrácení pozemků našeho areálu. Jen díky jeho velké vytrvalosti, úsilí a přesvědčování, se podařilo už skoro prohraný soud otočit a získat natrvalo tyto pozemky do majetku oddílu. V následujících letech Slávek vykonával funkci předsedy oddílu, a to velmi úspěšně na poli sportovním i společenském. Podařilo se zviditelnit tenis v Klánovicích. V pozdějších letech byl Slávek Hrabal i starostou Klánovic a dlouholetým členem místního zastupitelstva.

O Slávkovi a jeho spojení s klánovickým sportem a životem by se dalo psát velmi dlouho a stejně bych asi nedokázal popsat vše co dokázal, udělal či vyhrál. Slávek byl muž s velkým smyslem pro čestnou hru ve sportu i v životě. Budeme na něj tak i vzpomínat, stejně jako na jeho odborné debaty o životě nebo práci v klubovně u piva společně s dalšími tenisty.

Michal Kutzendörfer

 

Ladislav Hrabal foto